fbpx

Masáže kojenců a dětí – Kraniosakrální ošetření

Přinesou dítěti do života přijetí, bezpečí a pocit, že je milováno.

masáž kojence

Laskavé doteky miminko uklidňují a příznivě působí na fungováni celého organismu:

 • stimulují oběhovou, dechovou, trávicí, vylučovací, hormonální, nervovou i imunitní soustavu
 • ovlivňují svalový tonus děťátka a jeho celkové smyslové vnímaní
 • relaxují svalstvo a podporují celkovou flexibilitu těla dítěte
 • podporují odbourávaní stresu
 • upravují spánkový cyklus
 • předcházejí dětským kolikám
 • posilují přirozené pouto mezi dospělým a dítětem
 • přináší uklidnění a zastavení se v průběhu denní rutiny

Dotek znamená kontakt. Kontakt je základní podmínkou zdravého vývoje.

Pokožka, nervový systém a smyslové orgány jsou úzce propojeny. V rámci organogeneze mají stejný buněčný základ. Když hladíme kůži, hladíme i nervovou soustavu. Plod je po celou dobu vývoje stimulován jemnými nárazy na děložní stěnu a pomocí dotyku je v kontaktu s rodiči. Samotný porod i celé poporodní období je naplněno nikdy nekončící stimulaci hmatových receptorů. Hmat je první ze smyslů, který se u miminka vyvíjí.

V průběhu masáže jsi jenom ty a dítě. Dáváte si vzájemně plnou pozornost, udržujete oční kontakt a slovně či jenom dotykem spolu komunikujete.

Masáž miminka provádíme pravidelně, jako součást denního rituálu. Doporučuje se masírovat večer po koupaní, kdy je dítě unavené a snadno usíná. Na druhou stranu jsou mnohdy unavení i rodiče. V tom případě, můžeš koupat a masírovat ráno či dopoledne. Přesně podle toho, jak vám to doma nejlíp vyhovuje.  

masáž miminka

Technika kojeneckých masáží v sobě zahrnuje splynutí:

 • indických a švédských masážních tahů
 • prvků jógy a reflexologie
 • aromaterapie

Ke kojeneckým masážím přidávám:

 • kraniosakrální ošetření
 • lymfodrenáž pro děti

I když to zní odborně a složitě, masáž je velice jednoduchá a harmonická. Její kroky na sebe logicky a plynule navazují. Není však podmínkou se jich přesně držet. Svého dítěte se můžeš intuitivně a volně dotýkat tak, jak je vám to příjemné.  V rámci návštěvy si všechno ukážeme a vysvětlíme.

Čich je další se smyslů, kterým miminko vnímá svět. Vůně plodové vody, mámy a mléka má výrazný vliv na city a celkové vnímaní. Součástí masážního rituálu jsou za studena lisované rostlinné oleje a vonné éterické oleje. Pro nejmenší je nejvhodnější mandlový či meruňkový olej. Z éterických, které do základního oleje přidáváme až od 6. měsíce věku, je to hlavně skupina citrusů nebo vůně vybraných bylinek.

Když masáž vylepšíš o světlo svíčky a příjemnou relaxační hudbu, z obyčejného namazání se olejem vám vznikne nádherná relaxační chvíle plná lásky a blízkosti. Pro celou rodinu je sbližující a léčivé, když se zapojí všichni členové a navzájem si věnují svůj čas a pozornost.

„Potřebujeme čtyři objetí denně, abychom přežili, osm, abychom se udrželi ve formě a dvanáct, abychom mohli růst,“
(Virginia Satir)

Kraniosakrální ošetření

Jemná neinvazivní doteková technika, která pracuje s kranio (hlava) – sakrálním (křížová kost) rytmem tj. pulzací mozkomíšního moku a příslušných membrán nervové soustavy. K zachování funkce je nezbytný volný tok tekutiny. Překážky nebo omezení toku mají za následek vznik energetických i fyzických blokád. Blokády se můžou objevit po zranění, infekci, zánětu, svalovém či emocionálním napětí. Jejich uvolnění vede k opětovnému nastolení plynulého pohybu tekutiny a energie v těle. Dojde tak k obnovení správné funkce v dané oblasti organizmu.