fbpx

Poradna psychomotorického vývoje – Praha i online

Kde je odhodlání, tam je změna.

ležící dítě s hračkou

Za prvních 18 měsíců života projde dítě ohromující proměnou. Ze schouleného miminka před vámi stojí samostatný chodící jedinec. Jeho psychomotorický vývoj postupuje velkou rychlostí. Dítě se vyvíjí po pohybové, psychické, rozumové i sociální stránce. Zdokonaluje se mu řeč a smyslové vnímání. Domácí prostředí a každodenní péče je to, co ho nejvíce formuje. Učí se od nás nápodobou.

Během schůzky:

 • získáš přehled o nejdůležitějších milnících psychomotorického vývoje dítěte
 • pochopíš, proč je vhodné se u nich zastavit a co může následovat když je miminko přeskočí nebo se je naučí nesprávně
 • dozvíš se souvislosti mezi bděním, spánkem, pohybem, nošením a manipulací
 • naučíš se dítě smysluplně zvedat, nosit, pokládat, hrát si s ním, cvičit a komunikovat
 • rozlišíš vhodné a nevhodné pomůcky k podpoře vývoje dítěte

Pro lepší pochopení vývoje, si zahraješ na miminko. Možná budeme šoupat nábytkem nebo otáčet dětskou postýlku. Každá návštěva je jiná. To samé platí i pro online konzultaci. Nové informace, vtip a doporučení napasovaná na míru.

Objevíš psychomotorický vývoj, navazující handling a dokážeš dítě vhodnými prostředky podpořit a stimulovat.

Setkání je zaměřené na citlivé, celodenní zacházení a cvičení s dítětem, na jehož základě dostane příležitost správně se vyvíjet. Svou komplexností je služba vhodná i jako doplněk pro děti vyžadující odbornou rehabilitační péči.

Andrea Běhalová s miminkem

V rámci psychomotorické péče využívám a kombinuji:

 • koncept terapie německé fyzioterapeutky Moniky Bauer
 • metodiku, kterou rozpracovala Eva Kiedroňová
 • holistický přístup jímž žije Blanka Kolářová Sudíková
 • neuro–vývojovú stimulaci podle Marje Volemanové
 • principy pro kontaktní rodičovství a nošení dítěte v šátku
 • osobní znalosti o fungováni pohybového aparátu

Prosím nezapomínej, že na upravenou manipulaci a doporučené cviky je nutné si postupně zvyknout. Jako vše nové, chce to trpělivost, důvěru a čas. Tipy, které dostaneš jsou funkční a praxí ověřené. Jediné, co nedokážou je okamžitý zázrak. K tomu je nutné se propracovat pravidelným, každodenním a důsledným opakováním v průběhu celého prvního roku života dítěte.

Doporučení jsou vždy určená pro aktuální vývojové období. Každé dílčí období růstu dítěte je jiné, specifické a vyžaduje individuálný přistup. Někdy stačí jenom jedna návštěva. Jindy je fajn, když se vidíme opakovaně. Miminka se psychomotoricky vyvíjejí velkou rychlostí a co platilo dnes, zítra platit nemusí. To, co ukážou sestry v porodnici, se u 3měsíčního dítěte už nedá běžně použít.

Konzultace ohledně péče o dítě je informativní a nenahrazuje zdravotní péči. Jedná se o seznámení s preventivní, pravidelnou, každodenní činností a manipulací, která nenahrazuje terapeutické nebo léčebné postupy, pouze je doplňuje.