fbpx

Vaničkování, plavání miminek ve vaně – Praha a okolí

Smysluplně strávený čas s pozitivními účinky na tělo i duši.

plavání miminek ve vaně

Plavání kojenců, vaničkování. V teplé vodě se dítě cítí jako doma. Má možnost se v ní uvolnit a vrátit se do známého vodního prostředí. Pohybem a otužováním podpoříš rozvoj psychomotorických dovedností miminka a správné fungování imunitního systému. Zapojením básniček a písniček stimuluješ jeho řečové schopnosti, paměť i koncentraci. Pro děti vyžadující odbornou podporu vývoje je vaničkování příjemné doplnění předepsané terapie.

Miminko si ve vodě:

 • protáhne, procvičí a uvolní celé tělíčko
 • posílí svaly
 • rozhýbe střevní peristaltiku
 • zlepší chuť k jídlu
 • zvětší kapacitu plic
 • pocítí lásku a pozornost blízké osoby
 • vnímá nové stimuly z vodního prostředí
 • uvolní a vyplaví emoce

Vaničkováním získáš:

 • možnost aktivně trávit čas s miminkem
 • posílení vzájemného pouta a blízký fyzický kontakt
 • jistotu při manipulaci s dítětem
 • příležitost učit se novým dovednostem a motivaci k překonávaní překážek
 • rozvíjení kladného vztahu k vodě a ke sportovním aktivitám

Pojď vyzkoušet, jaké zázraky voda dokáže.


vaničkování kojenců

Jak plavání doma probíhá?

Ideální je začít s miminkem plavat hned po návratu z porodnice. Kladný vztah k vodě je pro novorozence přirozený, tak proč toho nevyužít. Už po pár minutách ve vodě vám miminko předá zprávu, jestli se mu činnost líbí nebo ne. Délka vaničkování se prodlužuje s tím, jak dítě roste, tj. 5 – 20 minut na jedno koupání. Miminko může být ve vodě samotné nebo společně s rodičem.

Plave se v malé vaničce nebo ve vaně s teplotou vody do 37°C. Postupně se teplota vody snižuje. Dítě se otužuje a připravuje se na plavání v bazénu, kde se teplota vody pohybuje kolem 30 – 31°C.

Doporučuji ideálně počítat se dvěma návštěvami v délce cca 1,5 – 2 hodiny. Při první si budeme o plavání více povídat, naučíš se základní držení. Po prvotním nadšení se často vynoří nové otázky. Na druhém setkání se jim společně pověnujeme. Případné pochybnosti se rozplynou, děťátko se více sžije s vodním prostředím a ty se naučíte nové úchopy.

Postup plavání i používané polohy popíšu, ukážu a následně si je vyzkoušíš. Ihned po mém odchodu budeš schopná s děťátkem sama plavat ve vaně.

Miminko se při vaničkování motivuje k uvolněnému pohybu ve vodě. Někdy pootočí hlavičkou, lokne si a zakucká se. Stává se to a je to úplně přirozené. I nejmenší plaváček si s vodou v puse hravě poradí. Stačí zachovat klid, mluvit na něj, vzít ho do polohy klubíčka (hlava výš než zadeček) a počkat, až mu voda z pusy vyteče, nebo ji samo polkne.

Může se stát, že miminko bude ve vaně plakat. Může plakat i delší dobu, než si na novou aktivitu zvykne. Obzvlášť to platí pro děti, které měly náročnější start do života. Voda znásobuje a vyplavuje zadržané emoce. Při zachování klidu, emoce přijde, projevý se a zase odejde. Po pláči nastane celkové uvolnění a dobrý pocit z nově naučených dovedností.

Když se něco učíš poprvé, nemusí to být hned příjemné. Jakmile ale získáš jistotu, karta se obrací. Začneš si to užívat a cítit se dobře. Výstup z komfortní zóny není o komfortu ale o důvěře a chuti posunout se dál. Platí to v životě, platí to i při vaničkování Viz příběh.

Při vaničkování využívám splynutí dvou metodik kojeneckého plavání:

 • metodiku Evy Kiedroňové
 • holistický přístup Blanky Kolářové Sudíkové

Po plavání relaxace

masážní oleje

Dozvíš se více o dětské masáži, seznámíš se s přírodní kosmetikou a získáš základní informace o aromaterapii. Miminko si ihned namasíruješ. V případě, že po plavání dá děťátko přednost krmení a spánku, masáž ukážu na panence.

Sebou přinesu knížku Jany Hašplové: „Masáže dětí a kojenců“, sadu základních rostlinných olejů i několik aromatických olejových esencí na ukázku. Knížka a rostlinné oleje jsou pro tebe připraveny k zakoupení.

Masáž je dobré brát jako každodenní aktivitu. Plavání je vhodné se věnovat každý 2. – 3. den.

Během návštěvy si vytvoříme prostor i na otázky kolem spaní, nošení, krmení a zdravého vývoje děťátka. Zastavíme se u psychomotorického vývoje. Společně najdeme nejvhodnější cestu, jak vše skloubit, aby to vyhovovalo tobě i  miminku.

Na závěr si vše ještě jednou zopakujeme. Miminko dostane ode mě malý dárek a ty obrázkový souhrn cviků s básničkami.

Máš pocit, že se miminko do vany již nevejde? Nevadí, další možností jsou individuální nebo skupinové lekce v bazéně Plaváčku. Více zde