fbpx

Vaničkování, plavání miminek ve vaně – Praha a okolí

Smysluplně strávený čas s pozitivními účinky na tělo i duši.

plavání miminek ve vaně

Plavání kojenců, vaničkování. V teplé vodě se dítě cítí jako doma. Má možnost se v ní uvolnit a vrátit se do známého vodního prostředí. Pohybem a otužováním podpoříš rozvoj psychomotorických dovedností miminka a správné fungování imunitního systému. Zapojením básniček a písniček stimuluješ jeho řečové schopnosti, paměť i koncentraci. Pro děti vyžadující odbornou podporu vývoje je vaničkování příjemné doplnění předepsané terapie.

Miminko si ve vodě:

  • protáhne, procvičí a uvolní celé tělíčko
  • posílí svaly
  • rozhýbe střevní peristaltiku
  • zlepší chuť k jídlu
  • zvětší kapacitu plic
  • pocítí lásku a pozornost blízké osoby
  • vnímá nové stimuly z vodního prostředí
  • uvolní a vyplaví emoce

Vaničkováním získáš:

  • možnost aktivně trávit čas s miminkem
  • posílení vzájemného pouta a blízký fyzický kontakt
  • jistotu při manipulaci s dítětem
  • příležitost učit se novým dovednostem a motivaci k překonávaní překážek
  • rozvíjení kladného vztahu k vodě a ke sportovním aktivitám

Pojď vyzkoušet, jaké zázraky voda dokáže.


vaničkování kojenců

Jak plavání doma probíhá?

Ideální je začít s miminkem plavat hned po návratu z porodnice. Kladný vztah k vodě je pro novorozence přirozený, tak proč toho nevyužít. Už po pár minutách ve vodě vám miminko předá zprávu, jestli se mu činnost líbí nebo ne. Délka vaničkování se prodlužuje s tím, jak dítě roste, tj. 5 – 20 minut na jedno koupání. Miminko může být ve vodě samotně nebo společně s rodičem.

Plave se v malé vaničce nebo ve vaně s teplotou vody do 37°C. Postupně se teplota vody snižuje. Dítě se otužuje a připravuje se na plavání v bazénu, kde se teplota vody pohybuje kolem 30 – 31°C.

Doporučuji ideálně počítat se dvěma návštěvami v délce cca 1,5 – 2 hodiny. Při první si budeme o plavání více povídat, naučíš se základní držení. Po prvotním nadšení se často vynoří nové otázky. Na druhém setkání se jim společně pověnujeme. Případné pochybnosti se rozplynou, děťátko se více sžije s vodním prostředím a ty se naučíte nové úchopy.

Postup plavání i používané polohy popíšu, ukážu a následně si je vyzkoušíš. Ihned po mém odchodu budeš schopná s děťátkem sama plavat ve vaně.

Miminko se při vaničkování motivuje k uvolněnému pohybu ve vodě. Někdy pootočí hlavičkou, lokne si a zakucká se. Stává se to a je to úplně přirozené. I nejmenší plaváček si s vodou v puse hravě poradí. Stačí zachovat klid, mluvit na něj, vzít ho do polohy klubíčka (hlava výš než zadeček) a počkat, až mu voda z pusy vyteče, nebo ji samo polkne.

Může se stát, že miminko bude ve vaně plakat. Může plakat i delší dobu, než si na novou aktivitu zvykne. Obzvlášť to platí pro děti, které měly náročnější start do života. Když se něco učíš poprvé, nemusí to být hned příjemné. Jakmile ale získáš jistotu, karta se obrací. Začneš si to užívat a cítit se dobře. Výstup z komfortní zóny není o komfortu ale i o důvěře a chuti posunout se dál. Platí to v životě, platí to i při vaničkování. Viz příběh.

Po plavání relaxace

masážní oleje

Dozvíš se více o dětské masáži, seznámíš se s přírodní kosmetikou a získáš základní informace o aromaterapii. Miminko si ihned namasíruješ. V případě, že po plavání dá děťátko přednost krmení a spánku, masáž ukážu na panence.

Masáž je dobré brát jako každodenní aktivitu. Plavání je vhodné se věnovat každý 2. – 3. den.

Během návštěvy si vytvoříme prostor i na otázky kolem spaní, nošení, krmení a zdravého vývoje děťátka. Zastavíme se u psychomotorického vývoje. Společně najdeme nejvhodnější cestu, jak vše skloubit, aby to vyhovovalo tobě i  miminku.

Na závěr si vše ještě jednou zopakujeme. Miminko dostane ode mě malý dárek a ty obrázkový souhrn cviků s básničkami.

Máš pocit, že se miminko do vany již nevejde? Nevadí, další možností jsou individuální nebo skupinové lekce v bazénu.