fbpx

Vaničkování, plavání miminek ve vaně – Praha a okolí

Smysluplně strávený čas s pozitivními účinky na tělo i duši.

plavání miminek ve vaně

Plavání kojenců, vaničkování. V teplé vodě se dítě cítí jako doma. Má možnost se v ní uvolnit a vrátit se do známého vodního prostředí. Pohybem a otužováním podpoříš rozvoj psychomotorických dovedností miminka a správné fungování imunitního systému. Zapojením básniček a písniček stimuluješ jeho řečové schopnosti, paměť i koncentraci. Pro děti vyžadující odbornou podporu vývoje je vaničkování příjemné doplnění předepsané terapie.

Miminko si ve vodě:

 • protáhne a procvičí celé tělíčko
 • posílí svaly
 • rozhýbe střevní peristaltiku
 • zlepší chuť k jídlu
 • zvětší kapacitu plic
 • pocítí lásku a pozornost blízké osoby
 • uvolní a vyplaví emoce

Vaničkováním získáš:

 • možnost aktivně trávit čas s miminkem
 • posílení vzájemného pouta a blízký fyzický kontakt
 • získaní jistoty při manipulaci s dítětem
 • příležitost učit se novým dovednostem a motivaci k překonávaní překážek
 • rozvíjení kladného vztahu k vodě a ke sportovním aktivitám

Pojď vyzkoušet, jaké zázraky voda dokáže.


Jak plavání doma probíhá?

vaničkování kojenců

Ideální je začít s miminkem plavat hned po návratu z porodnice. Kladný vztah k vodě je pro novorozence přirozený, tak proč toho nevyužít. Už po pár minutách ve vodě vám miminko předá zprávu, jestli se mu činnost líbí nebo ne. Délka vaničkování se prodlužuje s tím, jak dítě roste. Miminko může být ve vodě samotné nebo společně s rodičem.

Plave se v malé vaničce nebo ve vaně s teplotou vody do 37°C. Postupně se teplota vody snižuje. Dítě se otužuje a připravuje se na plavání v bazénu.  

Postup plavání i používané polohy popíšu, ukážu a následně si je vyzkoušíš. Po mém odchodu budeš schopná s děťátkem sama plavat ve vaně.

Miminko se při vaničkování motivuje k uvolněnému pohybu ve vodě. Někdy ale pootočí hlavičkou, lokne si a zakucká se. Stává se to a je to úplně přirozené. I nejmenší plaváček si s vodou v puse hravě poradí. Stačí zachovat klid, mluvit na něj a počkat, až mu voda z pusy vyteče, nebo ji samo polkne.

Může se stát, že miminko bude ve vaně plakat. Může plakat i delší dobu, než si na novou aktivitu zvykne. Obzvlášť to platí pro děti, které měly náročnější start do života. Voda vyplavuje emoce. Při zachování klidu, emoce přijde a následně odejde. Po pláči nastane uvolnění a dobrý pocit z nově naučených dovedností.

Když se něco učíš a je to poprvé, nemusí to být hned příjemné. Jakmile ale získáš jistotu, karta se obrací. Začneš si to užívat a cítit se dobře. Výstup z komfortní zóny není o komfortu ale o důvěře a chuti posunout se dál. Platí to v životě, platí to i při vaničkování Viz příběh.

Po plavání relaxace

Dozvíš více o masáži, seznámíš se s přírodní kosmetikou a získáš základní informace o aromaterapii. Miminko si ihned namasíruješ. V případě, že po plavání dá děťátko přednost krmení a spánku, masáž ti ukážu na panence.

masážní oleje

Sebou přinesu knížku Jany Hašplové: „Masáže dětí a kojenců“, sadu základních rostlinných olejů i několik aromatických olejových esencí na ukázku. Knížka a rostlinné oleje jsou pro tebe připraveny k zakoupení.

Masáž je dobré brát jako každodenní aktivitu. Plavání je vhodné se věnovat každý 2. – 3. den.

Ohledně vaničkování, doporučuji ideálně počítat se dvěma návštěvami. Při první si budeme o plavání více povídat, vyzkoušíš si základní držení. Pro tebe a dítě to bude nová zkušenost, která může být doprovázena nejistotou. Po prvotním nadšení se často vynoří mnoho otázek. Na druhém setkání se jim budeme věnovat. Pochybnosti se rozplynou, pokročíte dál. Děťátko se více sžije s volným pohybem ve vodě a ty se naučíte nové úchopy.

Ve své práci využívám splynutí dvou metodik kojeneckého plavání:

 • metodiku Evy Kiedroňové
 • holistický přístup Blanky Kolářové Sudíkové

Během návštěvy si vytvoříme prostor na otázky kolem spaní, nošení, krmení a zdravého vývoje děťátka. Zastavíme se u psychomotorického vývoje. Společně najdeme nejvhodnější cestu, jak vše skloubit, aby to vyhovovalo tobě i  miminku.