fbpx

ABKM – Projevy a možnosti řešení při zachování kojení

ABKM - alergie a ekzém

Nejčastější projevy ABKM jsou průjmy – krev a hlen ve stolici, zvracení, bolesti bříška, ekzém, nespavost, podrážděnost, anemie. Uvádí se, že cca 3-5% kojenců ČR trpí na některou z forem ABKM. Mně osobně se to nezdá. Přijde mi, že případů musí být více. Anebo, 3-5% kojenců jsou děti se závažnou, lékařsky, potvrzenou formou. Ostatní jsou někde mezi, někde tam, o čem jsme si povídali v první části článku. Potvrzená alergie to ještě není, ale intolerance a potíže s trávením tam nějaké již jsou.

Už Hippokratés (460–370 př. n. l.) tvrdil, že zdraví začíná ve střevech a tam sídlí i nemoc. Zdravé střevo je základ.


Příznaky ABKM a co je způsobuje

průjem, opruzeniny, kyselý zápach stolice – zvýšená kyselost v trávící soustavě, nedostatečně strávený kasein, narušený mikrobiom ve střevech

hlen ve stolici – něco jako rýma při nachlazení. Střevo je v zánětu, brání se patogénům i dalšímu poškození.

anemie a krev ve stolici – neustálým drážděním střev kyselým prostředím se střeva dostávají do zánětu, krvácejí a tělo dítěte ztrácí potřebné železo

bolest bříška, koliky, nechutenství – způsobené těžce stravitelnou stravou a projevem zánětu v trávící soustavě

zvracení – tělo se snaží nevhodnou zatěžující potravinu vyloučit, je mu z toho špatně

ekzém – projevy celkového zánětu na kůži a reakce organismu na alergen. Stav kůže přímo ovlivňujte stav tlustého střeva. Kůží se tělo snaží vyloučit to, co mu neprospívá.

rýma, otoky horních cest dýchacích až příznaky astmatu – porušená imunita, celkové oslabení organismu

nespavost, podrážděnost apod. – navazuje na již popsané. Komu je neustále špatné, má zánět v těle bude i podrážděný a nebude spát.


Když se to tváří jako ABKM

Problémy se sáním, polykáním, slinění, preference jednoho prsu, zvracení, koliky, zácpa, změny ve stolici, neklid, dráždivost, nespokojenost, pláč bez příčiny, prohýbaní se do luku, neklidný a přerušovaný spánek, dlouhé a úmorné uspávaní, snížené zvládaní stresu, nelibost v nových situacích – to jsou příznaky i KISS syndromu. V tomto případě může dojít k záměně za intoleranci na některou složku výživy, tj. eliminační dieta matky je bez většího efektu na celkové zlepšení stavu miminka.

V případě, že miminko prospívá, je spokojené, přibírá na váze a má jenom např. hlen ve stolici nebo občasné nitky krve, nejedná se automaticky o ABKM. Eliminační dieta matky, nemusí v tomto případě přinést očekávaný výsledek. Důležité je, jak se miminko v průběhu dne chová, jak často a kolik mléka vypije. Konzistence stolice kojeného dítěte může být řídká, hustá, kašovitá. Může být i zelená. Míchaná vajíčka, jak je známe z kuchyně, nejsou to, co musíme nutně najít pokaždé v plence.

Více v článku: KISS syndrom, blokády a nervus vagus, zde.


Eliminační dieta a první příkrmy

Prevence je nenahraditelná v každém odvětví zdravotnictví. Vše, co maminka sní, se podílí na vývoji tělíčka malého děťátka. Když nad stravou začneš přemýšlet již v těhotenství, prospěješ sobě, dítěti a v případě, že se náhodou objeví po porodu problém s trávením některého druhu potraviny, budeš vědět, jak na to.

zdravé pestré jídlo

Když to v těhotenství nezvládneš nebo se k tobě dostaly informace až po porodu děťátka, nevadí. Vyřadit ze stravy kravské mléko, lepek, bílý cukr a nahradit je zdravější variantou se dá kdykoli. Mnoho potencionálních alergenů ze stravy maminky přechází do jejího mateřského mléka. To je fakt, ale současně je i škoda kvůli tomu přestat kojit. Mateřské mléko se nahradit nedá a kojení není jenom jídlo, více zde.

Pestrá, kvalitní strava s omezením možných alergenů, dlouhodobě prospěje tobě i děťátku. Konzumovat potraviny, které rostou v naší zeměpisné šířce, jsou čerstvé a co nejméně průmyslově zpracované se vyplatí.

Pro snížení celkové zátěže organismu je vhodné omezit pití a konzumaci některých potravin a zařadit jejich náhrady:

  • kravské mléko a mléčné výrobky
    • náhrada: bio kefír a bio bíly jogurt z kravského mléka, ovčí a kozí mléko a výrobky z nej, ovesné, rýžové, mandlové, makové, …. nápoje
  • výrobky z bíle pšeničné mouky
    • náhrada: špalda, ječmen, žito, oves, kamut, bezlepkové: jáhly, pohanka, quinoa, kukuřice, rýže, amarant
  • citrusové plody a dovážené ovoce, zelenina
    • náhrada: jablka, hrušky, švestky + místní sezónní ovoce/ zelenina
  • dovážené ořechy
    • náhrada: vlašské, lískové ořechy a mandle
  • maso a masné výrobky z průmyslových chovů a výroben
    • náhrada: maso a vejce od místního farmáře, ideálně z volného chovu na zelené trávě, ryby, bio masné výrobky a vnitřnosti
  • sója, když sóju, tak jenom fermentovanou, tj. tofu i tempeh po tepelné úpravě, nattó, miso a kvalitní sójovou omáčku
    • náhrada: čočka, fazole, hrách, cizrna
  • bílý cukr a cukrovinky
    • náhrada: nerafinovaný hnědý cukr, med, slady z obilí, sušené ovoce
  • rafinované oleje
    • náhrada: máslo, přepuštěné máslo – ghi, bio vepřové, kachní, husí sádlo, rybí olej, za studena lisované kuchyňské oleje, které střídáme např.: kokosový, olivový, sezamový, mandlový, konopný, lněný, avokádový, … (tuky jsou důležité pro správný vývoj a fungování mozku)
  • bíla rafinovaná sůl
    • náhrada: přírodní himalájská nebo keltská sůl, bylinky

Když zjistíš, které konkrétní potraviny děťátku skutečně vadí, je samozřejmě žádoucí, všechny je ze stravy vyloučit. Během kojení i při zavádění příkrmů u dítěte, eliminační dietu bez alergenů držet, co nejdál to půjde. Za mě, když má organismus intoleranci na nějakou potravinu, která mu způsobuje potíže, je nesmysl po pár týdnech opakovaně zkoušet, jestli to náhodou samo od sebe nezmizelo. Samo se nestane nic a riskovat celkové zhoršení stavu organismu miminka kvůli mléku do kávy mi přijde škoda.

Často se při ABKM doporučuje vysadit ještě vejce, hovězí, kuřecí maso a sóju. Jedná se o zkříženou alergii. Proč vzniká? Názory se různí.

Napadá mě jedna souvislost k zamyšlení. Vhodnou potravou pro krávu i slepici je zelená tráva, pobyt venku a neustálé chození a hledání něčeho dobrého k snědku. Dnes jsou zvířata uvázána pod střechou a často krmena sójou. Říká se: Jsi tím, co jíš. Platí to i pro zvířata? Nemůže být tahle zkřížená alergie další civilizační nemocí? Nevím. Nechám to na posouzení. Místo paušálního a dlouhodobého vyřazení mléka, vajec, kuřecího i hovězího masa bych po čase hledala farmáře, který svá zvířata chová a krmí tak, jak je pro ně přirozené.

Označení „imunologické okno“ je často používaný termín v souvislosti se zaváděním příkrmů. Běžně se za vhodný čas považuje 4–6 měsíc života dítěte, kdy by se dítě mělo potkat s potravinami způsobujícími alergie, jako je hlavně lepek a kravské mléko. Kojené i nekojené děti se však s těmito potravinami již dávno setkaly. Není nutné je vystavovat dalšímu vlivu v přesně určeném časovém období. Kojené dítě postupně příjímá potencionální alergeny skrze mléko matky a nekojené skrze složení umělé výživy, která by se co nejdřív měla nahradit stravou přirozenou. Dítě je na první příkrmy vývojově připraveno od ukončeného 6. měsíce života.


Péče o mikrobiom

Mikrobiom označuje souhrnný název pro kvasinky, bakterie, viry, houby, prvoky, které se nacházejí na a v našem těle. Zdravý a správně fungující mikrobiom je pro naše zdraví zásadní. Podílí se na vývoji imunity, trávení, ovlivňuje pochody v těle, naše pocity i myšlení. U každého je mikrobiom jiný a jedinečný, něco jako otisk prstu. Jemná symbióza všech zúčastněných je lehce narušitelná antibiotiky (antibios – proti životu), chemickými látkami, stresem, nadměrnou čistotou a dezinfekcii.

střeva a mikrobiom

Těhotenství, porod, kojení, strava i prostředí mají velký vliv na osídlení miminka bakteriemi. Děti narozené v nemocnici přirozeně nebo císařským řezem, novorozenci, kteří se do 1. hodiny po porodu nenapili kolostra, děti které dostali příkrm z umělého mléka, děti, po podání antibiotik i děti držené v přehnané čistotě, mohou mít problémy s trávením. I když se miminko narodilo v nemocnici přirozeně, porod proběhl v nemocničním prostředí, kde se nachází i jiné bakterie, než jaké by ho osídlily při porodu doma.

Je dobré se nad tímto faktem zamyslet a připadne doplnit paletu malinkatých kamarádů vhodnou směsí probiotik určených pro malá miminka. Týká se to hlavně nekojených dětí.  U dětí kojených by tenhle úkol mělo převzít mateřské mléko, které pozitívne působí přímo na mikrobiom dítěte. Děje se to jen v případě, že mikrobiom mámy je v naprostém pořádku. Když máma v průběhu života užívala antikoncepci, antibiotika či jiné chronické léky, trpí na kvasinkové infekce, opakované záněty, ekzém, alergie nebo psychické problémy, bude mít pravděpodobně sama narušený vlastní mikrobiom, který tak předá svému dítěti.

Jako další faktor zvýšeného počtu alergií v populaci se uvádí i změna mikrobiomu střev vlivem vysoce průmyslově zpracovaných potravin. Tyto látky se hůře tráví. Dojde tím k jejich střetu nejen s mikrobiomem, ale i s imunitním systémem střev a následně s celým organismem. V našem případě se jedná o zdravotní stav rodičů, který se přenáší na jejich dítě.

Např. přemnožení kvasinky Candida v organismu člověka způsobuje v těle kvašení a s tím spojené příznaky: bolesti hlavy, nespavost, náladovost, záněty na sliznicích, nadýmání, bolesti břicha. To je důsledek zvýšené hladiny Acetaldehydu, jedné z odpadních látek, kterou při svojí činnosti Candida produkuje. Její přemnožení zároveň blokuje produkci a metabolismus serotoninu, takzvaného hormonu štěstí.

Kvasinky, na intimních partiích u těhotných žen, na bradavkách u kojících žen a soor / moučnivka v puse miminka, jsou běžné nepříjemnosti tohoto citlivého období. Řešíme je, neboť jsou vidět, pálí, svědí a bolí. To samé se ale může odehrávat i ve střevě a způsobovat příznaky ABKM, které si s kvasinkou už tak lehce nespojíme.

Dáva ti to smysl? Potřebuješ poradit? Napiš, ráda ti předám vše, co jsem se o zdraví a prospěšných mikroorganizmech dozvěděla, kontakt nájdeš zde.


Bio zelené potraviny

zelené potraviny a mléko

Bio řasa chlorella (GW) – smaragdová „konzerva“ plná vitálních látek. Jednobuněčná sladkovodní řasa, která patří mezi nejjednodušší formy života a je základem celého vyššího potravního i životního řetězce. Je základním přírodním zdrojem omega-3 mastných kyselin.

Bio zelený ječmen (GW) – čistá šťáva z mladého ječmene, přirozeně bezlepková. Obsahuje široké spektrum biologicky aktivních látek. Ideální potravinová základna pro děti i dospělé.

Zelené potraviny jsou komplexní funkční potravina. Obsahují vše, co mladý vyvíjející se organismus potřebuje. Fungují v synergii, vzájemně se doplňují a výborně chutnají. Učí lidi, že zdraví je v jejich rukách, a že není nutné se s každou zdravotní nerovnováhou obracet jenom na lékaře. V přírodě najdeme vše, co k životu potřebujeme. Látky ze zelených potravin se k dítěti dostávají přes placentu, kojením nebo od cca 4. měsíce přímou spotřebou. Tobě pomůžou svojí komplexností překonat náročné období kojení i případné eliminační diety. Doplní ti tělo o potřebné látky a pozitivně podpoří tvůj celkový zdravotní stav.

Zelené potraviny v čisté bio formě:

  • čistí a vyživují tělo, jsou dobře stravitelné a šetrné
  • působí jako adaptogeny, to znamená, že harmonizují činnost jednotlivých orgánů a systému v těle
  • podporují samoléčebné a regenerační procesy v těle a vrací ho zpět do rovnováhy
  • obsahují přirozená probiotika, vyživují a upravují správné složení střevní mikroflóry a tím zlepšují celkovou imunitu člověka
  • odstraňují projevy alergií, ať již dětského ekzému či projevy slizničních alergií na dýchacích cestách
  • výrazně působí proti celkovým zánětům a otokům v celém těle, od kůže přes vnitřní orgány až po mozek
  • předchází vzniku infekčních onemocnění. A když náhodou se nějaké objeví, mají kratší a mírnější průběh, nemusí se nasazovat antibiotika.
  • umožňují lepší a rychlejší regeneraci poškozené tkáně
  • úspěšně řeší sekundární infekce v organismu
  • odvádějí těžké kovy, toxiny a choroboplodné zárodky z těla ven
  • upravují konzistenci stolice
  • zvyšuji celkovou odolnost organismu po fyzické i psychické stránce
  • snižují hladinu stresových hormonů, prohlubují spánek
  • vyrovnávají pH organismu
  • jsou plné vitamínů, minerálů, stopových prvků, aminokyselin, enzymů, antioxidantů a chlorofylu
  • doplní tělo o důležité komponenty, kvůli kterým se mléko nejčastěji konzumuje, tj. lehce stravitelné bílkoviny + kombinace pro zdravé kosti: vápník, vitamín K2, vitamín D a hořčík.
dítě jí zelený ječmen

Zelené potraviny nejsou doplněk stravy, je to strava samotná.

Plnohodnotně nahrazují různé multikomplexy vitamínů a minerálů. Jedí se denně, delší čas, ideálně ječmen a řasa Chlorella současně. Jsou vhodné pro miminka, děti v růstu, dospělých, lidi v seniorním věku i zvířata. Dávkování i účinek zelených potravin je individuální záležitost, která vyžaduje osobní konzultaci a podporu zkušeného poradce.

Rychlost a míra zlepšení se u každého jednotlivce liší a někdy je potřeba současně pracovat i v dalších oblastech zdraví i života.

Upozornění: Všechna doporučení se týkají výhradně Chlorelly a Ječmene od firmy Green Ways (GW). Konzumace zelených potravin jiných značek, které neprocházejí dostatečnou kontrolou, nemůžu v době těhotenství, kojení či růstu malého dítěte doporučit. Produkty GW v této citlivé době vyžadují vždy osobní prezentaci a individuální, na míru sestavené dávkování. Dej vědět, ráda ti o zelených potravinách povím víc, kontakt najdeš zde. Ječmen i řasu Chlorellu mám neustále doma. Napiš si o balení na vyzkoušení.

U dcerky se v jejím půl roce začal objevovat ekzém. Já alergik, ekzematik už nějakých 20 let. Po vlastních zkušenostech, jsem to s ní chtěla řešit jen přírodní cestou. Mazali jsme, ale nic nezabíralo. Po představení zelených zázraků, jsme se do toho obě pustily. Dcerka v půl roce života dostávala ječmen a chlorellu v umělém mléku a já začala postupnými dávkami. Po vysazení kojení jsem měla ekzém po celých rukou jako nikdy v životě, a tak jsem čekala, co se s tím vše stane. Věřte, nevěřte, po 3 týdnech jsem měla „lívance“ z rukou pryč a už se jen hojily. Eliška byla také „čistá“. Wau, tohle jsem opravdu nečekala. Po tolika letech najednou nádhera, za tak krátkou dobu. Najely jsme na „klasické“ dávky, kdy užívám 2 shakery ječmene denně a 40-50 chlorell. Elišce pravidelně dávám všeho polovinu. U sebe pozoruji neskutečné zlepšení a přival energie. Ještě se nepouštím do velkých porcí mých „alergenů“, ale když už jsou někde obsaženy, určitě cítím, že mi nedělají problém a nemusím se bát, že by byla veliká reakce. Vím, že to je běh na dlouhou trať , ale věřím, že jednou to bude úplně na nule a já si budu užívat oříšky jen tak do ruky.

Lucka Pekařová, dcerka Eliška, 14 měsíců


Homeopatie

Funguje na jiných principech, než jsme běžně zvyklí. Na rýmu, kašel, teplotu, ekzém, průjem, bolest hlavy apod. se běžné předepisují různé léky. Často má doktor v ambulanci svoje oblíbené „značky“, které doporučuje všem, a to bez rozdílu věku, pohlaví nebo odlišnosti příznaků. Utlumují se příznaky. Příčina, proč se neustále nějaká potíž vrací, se nehledá.

Homeopatie se na člověka dívá jinak. Nahlíží na něj jako na celek, kde vše se vším souvisí. Hledá souvislosti a pokouší se nastolit harmonickou rovnováhu organismu. Nemoc, je způsob, jakým nám tělo dává najevo, že vnitřní rovnováha byla narušena. Příznaky nemoci se tělo pokouší tuto rovnováhu obnovit. (Např. po nevhodném jídle zvracíme nebo máme průjem, při chřipce máme horečku, po náročném dni v práci nás bolí hlava a jsme unavení.)

homeopatika

Klasický přístup příznaky potlačuje, homeopatie je vítá a individuálně s nimi pracuje. Někdy to může přinést přechodné tzv. homeopatické zhoršení symptomů. Což vůbec nevadí, naopak, počítá se s tím. Po zhoršení, přichází celkové zlepšení na všech rovinách, což je hlavním cílem homeopatie. Příklady výsledného efektu: zmizí ekzém i průjem, dítě začne lépe spát, přestane se ve spánku potit, zbaví se strachů, opustí ho zvláštní chutě. Zlepší se jeho psychomotorický vývoj i mentální reakce.

Každý jsme jiný, máme jiné příznaky a jejich rozdílnou intenzitu. Homeopatie s tím dokáže krásně pracovat. Poskládá z komplexu symptomů tzv. obraz léků a ten jediný lék, který přesně dané symptomy pokrývá, člověk dostane.  V daném čase je to vždy jenom jeden lék. Tento lék odpovídá aktuálnímu zdravotnímu stavu. Zohledňuje nejenom potíže fyzického charakteru, ale klade důraz i na případnou emoční i mentální disharmonii. Teprve poté, co tento lék odvede svoji práci, přichází na řadu, když je potřeba, lék další.

Homeopatický lék neléčí za pomoci měřitelného obsahu účinné látky. Tělu dává „jenom“ vhodnou informaci a podnět k nastartovaní samouzdravujících procesů. Tyto procesy pak nějakou dobu probíhají a rovnováha se obnovuje postupně. Proto se mezi podáním jednotlivých homeopatik čeká, dokud se účinek předchozího léku nevyčerpá. Podobné se léčí podobným je základní princip homeopatie. Lék, který je schopen u zdravého člověka symptomy vyvolat, dokáže tu samou sadu symptomů u nemocného, za pomoci vitální síly organismu, odstranit.

Dalším pravidlem je směr léčby – zevnitř ven. Znamená to, že jako první musí začít mizet závažnější potíže, ty povrchové obvykle odezní jako poslední (dokonce se mohou přechodně i zhoršit, zatímco hlubší problém se zlepšuje).

Najít vhodný a jediný lék pro klienta, je někdy alchymie. Homeopat současně pokládá otázky i pozoruje. Naslouchá a doptává se. Někdy je výběr vhodného léku otázkou pár minut, jindy to trvá déle. Třeba mít na paměti, jak rychle a do jaké míry se celkový stav upraví, záleží na vitální síle konkrétního člověka, dědičné zátěži, životním stylu a dalších faktorech.

Jako v každé lidské činnosti, objevují se různé přístupy a není homeopat jako homeopat. Třeba pečlivě vybírat toho správného, se kterým si lidsky i odborně sednete. V případě zájmu, ráda homeopata doporučím.

Holčička, 4 měsíce, od druhého měsíce věku se u ní objevil ekzém. Prvně na tvářích, poté se rozšířil na břicho, hrudník a nohy. Maminka vysadila mléko, vejce, ořechy a další potraviny, ale bez viditelného zlepšení. Zhoršil se i spánek. Večer nemohla usnout, plakala. Rodiče ji museli několik hodin nosit v náruči, dokud neusnula. Po užití na míru vybraného homeopatického léku se ekzém první tři dny trochu zhoršil, poté začal mizet. Měsíc od užití léku byl ekzém lepší o 80%. Spánek byl zcela bez problémů. V následujících týdnech ekzém postupně zcela vymizel. Po několika měsících, když začaly růst první zoubky, se začal vracet. Byl podán další homeopatický lék. Ekzém po něm opět zmizel a při dalším růstu zubů se už neobjevil. Nyní je tomu rok, co je holčička zcela bez potíží.

Mgr. Natalie Červená, homeopatka


Australské květové esence

Jsou to vysoce vibrační tinktury pozitivně působící a harmonizující celou lidskou bytost. Pracují na poli fyzickém, psychickém, emočním, mentálním i spirituálním. Využívají se na celou škálu potíží. Vhodné jsou pro děti, dospělé i zvířata. Jsou bezpečné a šetrné. Dostupné jsou ve formě předem namíchaných kombinací kapek, krému či sprejů. Individuální směsi se připravují výběrem ze 70 koncentrovaných tinktur.

australské květové esence

Mají široké spektrum možností a individuálních kombinací. U miminek pomáhají např. při bolesti bříška, nespavosti, neklidu, poruchách trávení, blinkáni. Dají se použít jako profylaxe před a po očkovaní nebo na podporu organismu po léčbě antibiotiky.

Esence se standardně užívají 2 x denně 7 kapek do úst, po dobu 2–4 týdnů. Konzervantem esencí je malé množství alkoholu. V případě, že jej miminku nechceš dávat vnitřně, je možné kapičky nakapat přímo na kůži, rozprášit rozprašovačem nad tělem, nebo použít esenci ve formě krému.

Příklady jednotlivých kvítků vhodných při trávicích potížích nebo nespavosti miminka:

  • Black-Eyed Susan – zlepšuje funkci střev jako celku
  • Bottlebrush – čistí hrubé střevo, upravuje jeho pH
  • Crowea – reguluje tvorbu kyseliny chlorovodíkové (HCl) v žaludku
  • Paw Paw – pomáhá trávit bílkoviny a podporuje vstřebatelnost živin
  • Little Flannel Flower – uvolňuje tělo a odstraňuje bloky
  • Boronia – zklidňuje mysl a napomáhá spánku

Tak, jako u homeopatik, na začátku užívaní se může objevit přechodné zhoršení všech příznaků, které ale postupně odezní. Proto doporučuji podávat esence dětem za podpory vyškoleného terapeuta, který tě případným zhoršením a z toho plynoucími pochybnostmi s láskou provede.

Stačí se ozvat a domluvíme si termín konzultace, kontakt nájdeš zde.

Štěpánku, snad od druhého týdne narození, trápily velké bolesti bříška, nadýmání, tlačení, neutěšitelný pláč, řídká stolice, později se v ní objevil hlen a nitky krve. V ten čas mi dula doporučila držet dietu ABKM. Stav se postupně zlepšoval, začínalo to být veselejší miminko. Stále nás však trápilo nadýmání, řídká stolice. Začala jsem Štěpánce kapat Australské květové esence, ráno a večer, 7 kapek na bříško. Poté byl velký pláč, šlo vidět, že tělo na esenci reaguje. Po domluvě s Andrejkou jsme změnily místo aplikování esencí z bříška na spánky. Po třech týdnech vidíme pokrok! Štěpi trápí nadýmání méně, stolice se také upravuje. Naše holčička je nyní stále veselá a bez “potíží”.

Iveta Čiperová, dcerka Štěpánka, 4 měsíce


Na závěr

Vše, výše popsané, mám vyzkoušené na sobě, vlastních dětech i širší rodině. Jsou to věci, které, když se rozumně nakombinují, fungují. Je však potřeba důvěřovat v samoregulační, samočistící i samoléčebné funkce a schopnosti organismu.

holčička v parku

Ctím a respektuji práci lékařů. Léta ve zdravotnickém prostředí mě ale naučily, že ne každý, kdo si píše před jménem titul MUDr., má upřímný zájem na celkovém zdraví svých pacientů. Často je nutné vidět věci v širších souvislostech, co v dnešní době, plné úzkých medicínských specializacích, není jednoduché a mnohokrát ani možné.

Doporučuji hloubat nad očkováním, zvažovat každé podání antibiotik i kortikoidů. Nic proti lékům, pokud jsou nezbytné. Povinné očkování v individuálním režimu, je také v pořádku. Podat dětem, dle nějaké tabulky, mezi 2. až 18. měsícem života 6 různých ( i kombinovaných) vakcín ve 13 dávkách a tvářit se, že to každému bez rozdílů jenom prospěje, mi přijde troufalé.

Má oblíbená knížka, která stojí za přečtení, Robert S. Mendelsohn: „Jak pečovat o zdraví dítěte… navzdory vašemu lékaři“, nakladatelství Malvern, 2019.

Přeji ti správnou volbu při výběru přístupu ke zdraví. Rodič je ten, který své dítě denně ovlivňuje ve zdraví i nemoci, ať se rozhodne jakkoli.

Vše, o čem jsem výše psala, je mi na cestě životem plnohodnotným společníkem i zájmem celoživotního vzdělávaní. Zdravější, pestřejší strava, péče o mikrobiom, zelené potraviny, homeopatie, Australské květové esence. Vše se krásně doplňuje a pomáhá.


PROHLÁŠENÍ: Charakter článku je pouze informativní. Informace vycházejí z různých zdrojů a nejsou kompletní. Nenesu zodpovědnost za rizika spjatá s osobní interpretací a následnou aplikací výše uvedených produktů, postupů nebo rad, které nepředstavují univerzální přístup při řešení ABKM. Uvedené myšlenky a doporučení nenahrazují návštěvu lékaře. Vše vychází z mého studia, osobních zkušenosti i zájmu o danou problematiku. Ráda poskytnu individuální poradenství. Konečné rozhodnutí je vždy v rukách klienta.


Zdroje knižní:

CAMPBELL – McBride, Natasha. 2010. Syndróm trávenia a psychológie. 1. vyd. Bratislava: Vydavateľstvo Európa, 2010. ISBN 978-80-89111-68-8

FUCHS, Martin et al. 2019. Potravinová alergie. Jak na ni. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 2019. ISBN 978-80-204-5572-7

CHARISIUS, Hano. 2016. Spojenci na celý život. Proč bychom měli bakterie považovat za své přátele. Olomouc: ANAG, 2016. ISBN 978-80-7554-042-3

MAREŠOVÁ, Stanislava.2017. Knihovnička Meduňky. Australské květové esence pro harmonii těla i duše. 1. vyd. K4K Publishing: 2017. ISBN 978-80-905533-9-2

MENDELSOHN, S. Robert. 2010. Jak pečovat o zdraví dítěte … navzdory vašemu lékaři. Praha: Malvern, 2010. s. 48–55, s. 157–161.  ISBN 978-80-86702-68-1

SCHERFF, Juliane a Michael, 2021. Der Elternratgeber zu KISS und KIDD. Idstein: Schulz – Kirchner Verlag, 2021. s. 11-14. ISBN 978-3-8248-1275-2

STRNADELOVÁ, Vladimíra. 2007. Radost ze zdravých děti. Preventivní i léčebná strava pro celou rodinu. Olomouc: ANAG, 2007. s 11–150. ISBN 978-80-80-7263-419-4

WHITE, Ian.2009. Happy healthy kids. From conception to age 7 with Australian Bush Flower Essences. 1. vyd. Allen &Unwin: 2009. ISBN 978-1-74175-663-0

ZACHARIÁŠ, Petr. 2015. Klasická homeopatie v teorii a praxi. 1. vyd. Praha: Prague College of Classical Homeopathy 2015.

Zdroje internetové:

AGRIS.cz Agrární www portál. 2000. Internetová stránka Agris.cz – článek – 156993 [online]. © AGRIS 2000-2022. Dostupné na internetu  http://www.agris.cz/clanek/156993

BOTANIC.cz E-shop. 2005. Internetová stránka Botanic.cz – slovník pojmů -chymosin [online]. Botanic. ©2018-2022. Dostupné na internetu  https://botanic.cz/slovnik-pojmu/chymosin

FARMA STRUHY.cz, chov skotu. 2014. Internetová stránka Farma Struhy – chov [online]. Farma Struhy © 2014. Dostupné na internetu https://www.farmastruhy.cz/zvirata

GREEN WAYS, Zelené potraviny. 2001. Internetová stránka gw-int.net [online]. Dostupné na internetu www.gw-int.net

KOSÍME SNADNO. cz Internetová stránka kosimesnadno.cz – článek – Mléko & Mléčné výrobky [online]. Dostupné na internetu https://kosimesnadno.cz/index.php?route=journal3/blog/post&journal_blog_post_id=38

MAMILA.sk. Poradenstvo při dojčení. 2021. Internetová stránka Mamila.sk [online]. 2021 Dostupné na internetu https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/prikrmy-a-imunologicke-okno/https://www.mamila.sk/sk/pre-zdravotnikov/materialy/pokracovacie-mlieka/ nebo https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/stolica/

NATUREVIA.cz 2022. O zdravém životním stylu – magazín.Internetová stránka cs.nature-via.com [online]. Video. Neuvěřitelná pravda o mléku (Život v celé své kráse) – Prof. Dr. Walter Veith, Dabing (Červen 2022). / NatureVia © 2022. Dostupné na internetu  https://cs.nature-via.com/casein-milk-protein-intolerance

SVĚT NON -TOXIC méně je vice. Internetová stránka svetnontoxic.org – probiotika, probiotika, vhodné netoxické probiotické doplňky [online]. Dostupné na internetu https://svetnontoxic.org/probiotika