Před třiceti lety, se začaly mladé ženy Irena Čechovská, Jana Hochová, Eva Kiedroňová, Blanka Sudíková aktivně zajímat o možnosti plávání s malými dětmi. Plavaly, vzdělávaly se a vše zkoušely na sobě, vlastních dětech i dětech klientů. Za tu dobu se v ČR vyvinuly tři rozdílné metodiky plavání, které si představíme.
Metodika plavání postavená na základě … Čti dále “3 metodiky dětského plavání, kterou vybrat?”Proč si myslím, že mému dítěti pomohlo plavání v Plaváčku?

Náš syn se narodil jako zcela zdravé miminko, které se stále usmívalo a vůbec neplakalo. Začalo se to celé malinko měnit po několika týdnech.
Cca ve 4 týdnech jsem si všimla, že se mu opakovaně vůbec nelíbí na bříšku. Měl záchvaty breku, někdy až takové, že se z toho pozvracel. Na kontrole u doktorky jsem neustále poslouchala, … Čti dále “Proč si myslím, že mému dítěti pomohlo plavání v Plaváčku?”
Mateřské mléko, jenom jídlo nebo základní kámen zdravého vývoje?

Základní doporučení zní: nakojit novorozence do 1. hodiny od porodu a dále kojit na požádaní alespoň do 2. roku jeho života, ideálně i déle.
Každá žena má fyziologickou, fyzickou i psychickou kapacitu poskytnout svému dítěti mateřské mléko. Ne každá však dostane k tomu odpovídající podmínky. Tlak okolí, nepochopení procesu kojení, narušování (vědomé i nevědomé) ranného vztahu mezi matkou a dítětem, sociální postavení … Čti dále “Mateřské mléko, jenom jídlo nebo základní kámen zdravého vývoje?”
Provázanost diastázy, predilekce hlavičky a centrální koordinační poruchy

Dnes se větší množství děti rodí s oslabeným svalovým tonusem a ke správnému vývoji potřebuje dlouhodobou podporu.
Centrální koordinační porucha (CKP)Nejedná se o diagnózu, ale o nález, který hodnotí pohyb dítěte. Zní to velmi odborně, ale v dnešní době se s narušeným psychomotorickým vývojem potýká velké množství děti. Zde je nutné zahájit nápravu vhodným cvičením a stimulaci … Čti dále “Provázanost diastázy, predilekce hlavičky a centrální koordinační poruchy”
ABKM – Projevy a možnosti řešení při zachování kojení

Nejčastější projevy ABKM jsou průjmy – krev a hlen ve stolici, zvracení, bolesti bříška, ekzém, nespavost, podrážděnost, anemie. Uvádí se, že cca 3-5% kojenců ČR trpí na některou z forem ABKM. Mně osobně se to nezdá. Přijde mi, že případů musí být více. Anebo, 3-5% kojenců jsou děti se závažnou, lékařsky, potvrzenou formou. Ostatní … Čti dále “ABKM – Projevy a možnosti řešení při zachování kojení”
ABKM – Fakta o mléku

Používání kravského mléka ve stravování s sebou nese mnoho otázek. Často je skloňovaná alergie na bílkovinu kravského mléka (označovanou též zkratkou ABKM), a to v souvislosti s pláčem miminka, bolestí bříška, kolikami a celkovým neprospíváním.
Mlékárenský průmysl má ve světe velkou marketingovou podporu, ze které plyne, že bez kravského mléka se nedá žít. Člověk je ale jediný savec na světe, který … Čti dále “ABKM – Fakta o mléku”
Jeníčkova cesta do bazénu – vaničkování v rodině

Na nápad vaničkování a celkově pohybu ve vodě nás přivedl náš syn Jeníček vlastně sám 😊. Narodil se o čtyři týdny dříve, a přestože bylo všechno v pořádku a Jeníček velmi pěkně prospíval, trápily ho silné a dlouhotrvající novorozenecké koliky a větší tenze v tělíčku. Měl také velké potíže se spánkem. Zkusili jsme s manželem všechny možné rady od nejbližší rodiny … Čti dále “Jeníčkova cesta do bazénu – vaničkování v rodině”
KISS syndrom – Tipy a triky do denní praxe

Neklidné a plačtivé miminko potřebuje zažít pohyb a tělesné hranice. V děloze pociťovalo neustálý tlak na celé své tělíčko a každým pohybem maminky bylo příjemně houpáno.
Zkus plačící dítě, o kterém víš, že dostalo vše, co potřebuje, pevně zabalit. Stáhnou mu ručičky k tělu, omezit pohyb nožiček, stočit do klubíčka a jemně pohupovat.… Čti dále “KISS syndrom – Tipy a triky do denní praxe”
KISS syndrom – Co s tím doma můžu dělat?

Absolvovali jste odborné vyšetření. Máte doma dítě, bez přidružených diagnóz, ale stále to není ono. Možností, jak si pomoci, je více. Když se individuálně nakombinují, provádí se pravidelně a dlouhodobě, výsledek se dostaví.
1. Vhodná manipulace a stimulace k pohybu/ handling s dítětem hned od porodu nebo kdykoli, kdy zjistíme, že nám něco nesedí. Přístupů … Čti dále “KISS syndrom – Co s tím doma můžu dělat?”
KISS syndrom – Co to je?

Dítě se narodí, pláče, nespí, odmítá se přisát, přehýbá se do luku. Rodiče vyhledávají informace, řešení, ale vytoužená úleva nepřichází. Jedni radí vyčkat až dítě z toho vyroste, jiní pátrat po diagnóze.
Před porodem v děloze není místo, kontrakce různé intenzity tlačí dítě do úzkého tvrdého otvoru, kde je nuceno se přetočit a zaklonit. Když do tohoto … Čti dále “KISS syndrom – Co to je?”