fbpx

Provázanost diastázy, predilekce a centrální koordinační poruchy

Dnes se větší množství děti rodí s oslabeným svalovým tonusem a ke správnému vývoji potřebuje dlouhodobou podporu.

Centrální koordinační porucha (CKP)

Nejedná se o diagnózu, ale o nález, který hodnotí pohyb dítěte. Zní to velmi odborně, ale v dnešní době se s narušeným psychomotorickým vývojem potýká velké množství děti. Zde je nutné zahájit nápravu vhodným cvičením a stimulaci miminka, aby se předešlo fixaci nesprávných pohybových vzorců. V raném věku se vyzrálost nervové soustavy projevuje právě pohybovou aktivitou dítěte. Lehké formy CKP se zvládnou upravit pomocí vhodné manipulace a domácím cvičením. Středné a těžké formy vyžadují sledování dětským neurologem.

Čtěte více

ABKM – Projevy a možnosti řešení při zachování kojení

ABKM - alergie a ekzém

Nejčastější projevy ABKM jsou průjmy – krev a hlen ve stolici, zvracení, bolesti bříška, ekzém, nespavost, podrážděnost, anemie. Uvádí se, že cca 3-5% kojenců ČR trpí na některou z forem ABKM. Mně osobně se to nezdá. Přijde mi, že případů musí být více. Anebo, 3-5% kojenců jsou děti se závažnou, lékařsky, potvrzenou formou. Ostatní jsou někde mezi, někde tam, o čem jsme si povídali v první části článku. Potvrzená alergie to ještě není, ale intolerance a potíže s trávením tam nějaké již jsou.

Čtěte více

ABKM – Fakta o mléku

kráva bio

Používání kravského mléka ve stravování s sebou nese mnoho otázek. Často je skloňovaná alergie na bílkovinu kravského mléka (označovanou též zkratkou ABKM), a to v souvislosti s pláčem miminka, bolestí bříška, kolikami a celkovým neprospíváním.

Mlékárenský průmysl má ve světe velkou marketingovou podporu, ze které plyne, že bez kravského mléka se nedá žít. Člověk je ale jediný savec na světe, který pije mléko jiného savce a pije ho i dávno po jeho odstavení od mléka mateřského.

Čtěte více

Jeníčkova cesta do bazénu – vaničkování v rodině

Na nápad vaničkování a celkově pohybu ve vodě nás přivedl náš syn Jeníček vlastně sám 😊. Narodil se o čtyři týdny dříve, a přestože bylo všechno v pořádku a Jeníček velmi pěkně prospíval, trápily ho silné a dlouhotrvající novorozenecké koliky a větší tenze v tělíčku. Měl také velké potíže se spánkem. Zkusili jsme s manželem všechny možné rady od nejbližší rodiny a přátel, ale koliky neustupovaly a spánek nepřicházel. Ve vývoji nijak výrazně nezaostával, ale veliká tenze malému tělíčku pohyb rozhodně neusnadňovala. Zejména na bříšku ho nutila do záklonů. Rozhodli jsme se vyzkoušet vaničkování. Věřili jsme, že by mu voda mohla pomoct se uvolnit a třeba ho i příjemně unavila.

Čtěte více

KISS syndrom – Tipy a triky do denní praxe

anatomické schéma dítěte v děloze

Neklidné a plačtivé miminko potřebuje zažít pohyb a tělesné hranice. V děloze pociťovalo neustálý tlak na celé své tělíčko a každým pohybem maminky bylo příjemně houpáno.

Zkus plačící dítě, o kterém víš, že dostalo vše, co potřebuje, pevně zabalit. Stáhnou mu ručičky k tělu, omezit pohyb nožiček, stočit do klubíčka a jemně pohupovat.

Čtěte více

KISS syndrom – Co s tím doma můžu dělat?

KISS syndrom – Co s tím doma můžu dělat?

Absolvovali jste odborné vyšetření. Máte doma dítě, bez přidružených diagnóz, ale stále to není ono. Možností, jak si pomoci, je více. Když se individuálně nakombinují, provádí se pravidelně a dlouhodobě, výsledek se dostaví.

1. Vhodná manipulace / handling s dítětem hned od porodu nebo kdykoli, kdy zjistíme, že nám něco nesedí. Přístupů i odborníků, kteří se tomu věnují je dostatek. K zakoupení jsou knihy, online kurzy, webináře. Často se názory různí. Co se na videu zdá jasné a jednoduché, je někdy s reálným dítětem neproveditelné.
Proto nezoufej, vše je možné se naučit a dohnat. Poloha klubíčka nebo zvedání dítěte nabalením je super věc. Často stačí upravit pár detailů a vývoj děťátka se může ihned ubírat správným směrem.

Čtěte více

KISS syndrom – Co to je?

dítě v dece

Dítě se narodí, pláče, nespí, odmítá se přisát, přehýbá se do luku. Rodiče vyhledávají informace, řešení, ale vytoužená úleva nepřichází. Jedni radí vyčkat až dítě z toho vyroste, jiní pátrat po diagnóze.

Před porodem v děloze není místo, kontrakce různé intenzity tlačí dítě do úzkého tvrdého otvoru, kde je nuceno se přetočit a zaklonit. Když do tohoto procesu zasáhneme z venku dalším tahem či tlakem, může dojít v oblasti krku i celé páteře k posunům či poraněním. Dítě na vzniklé potíže po porodu reaguje hlasitým nesouhlasem.

KISS je zkratka z němčiny, Kopfgelenks Induzierte (verursachte) Symmetrie Störung, tj. hlavový kloub způsobí poruchu symetrie, nebo porucha symetrie pocházející z hlavové oblasti.

Syndrom v medicíně je soubor příznaků (symptomů), který charakterizuje určitou nemoc nebo poruchu.[1] Pojem pochází z řeckého slova, které znamená „souběh“. (Wikipedie)

Čtěte více

Proč cvičit s miminkem a hlouběji se zajímat o jeho vývoj?

dítě na dece pod hrazdičkou

Za prvních 18 měsíců života projde dítě ohromující proměnou. Ze schouleného miminka před vámi stojí samostatný chodící jedinec. Dítě se velkou rychlostí vyvíjí po pohybové, psychické, rozumové i sociální stránce. Zdokonaluje se mu řeč a smyslové vnímání.  Probíhá neuvěřitelný psychomotorický vývoj.

Krásna teorie, ale jak toho dosáhnout, aby vše probíhalo, jak má?

Čtěte více

Příběh jedné rodiny

matka drží dítě ve vaně

Děťátko bylo plačtivé, dráždivé, mělo problémy se spánkem, kojením, při ležení preferovalo jednu stranu, chtělo se neustále nosit.

Osobní návštěva

S rodinou jsme dohodly osobní návštěvu. Probraly jsme denní režim dcerky, vysvětlily a ukázaly si vhodnou manipulaci a vzaly malou do vany. Po vaničkování jsem ji namasírovaly a daly spát.

Čtěte více

Přirozené kojení

nahé dítě lěžící na matce

Kojení je základ, na kterém závisí přežití rodu. Každý savec se rodí se schopností se kojit a každá savčí matka je toho do přírody schopná, když k tomu dostane vhodné podmínky.

Když se narodí malí králíčci nebo koťátka, nesmíme na ně sahat, brát je mamince nebo si s nimi hrát. V porodnicích, kde rodí lidské matky, se však děje přesný opak. Děti jsou od matek oddělovány a ošetřovány jinými osobami. Matky jsou považovány za neschopné, nezkušené osoby, které je nutno péči o jejich vlastní dítě naučit. Jistě, jsou i výjimky, za které děkuji.

Čtěte více