fbpx

Příběh jedné rodiny

matka drží dítě ve vaně

Děťátko bylo plačtivé, dráždivé, mělo problémy se spánkem, kojením, při ležení preferovalo jednu stranu, chtělo se neustále nosit.

Osobní návštěva

S rodinou jsme dohodly osobní návštěvu. Probraly jsme denní režim dcerky, vysvětlily a ukázaly si vhodnou manipulaci a vzaly malou do vany. Po vaničkování jsem ji namasírovaly a daly spát.

Pokračování – online komunikace po WhatsApp

V průběhu následujícího dne jsme zůstaly v kontaktu a z toho vznikla tahle ukázka proměny v rodině.

dítě spící v na pohovce na boku

Před mou návštěvou holčička často brečela a stále se budila. Rodiče neměli žádný čas pro sebe ani pro starší dvě děti. Děťátko většinu svého času trávilo v náručí nebo volně položené na manželské posteli.

V rámci návštěvy maminka pochopila postupnost psychomotorického vývoje a po probuzení se holčička ocitla na zemi s poznámkou:

dítě na podložce vytočené do oblouku

 „Mrskla jsem ji na zem, ať si rovná záda tedy.“

Malá se z měkkých matrací dostala sice na tvrdou a pevnou podložku, ale její celkové postavení nebylo vůbec ideální. Stočená do strany, v pleně a v punčocháčích, které ji omezovaly v pohybu.

Změna po drobných úpravách polohy.

dítě srovnané kouká přímo nahoru na staršího bratra

Bratr se přesunul z pravé strany, kde byl předtím, do zorného úhlu holčičky. Srovnaly jsme jí hlavu do osy (nos – brada – stydká spona) a osvobodily ji od pleny a punčocháčů.

Na první pohled je vidno, jak holčička ožila. Začala aktivně komunikovat s bratrem a volné nožičky okamžitě zvedá nad bříško.  

Po hraní a nakojení šla spát. Hnízdo v postýlce vytvořené z věcí, které měla rodina doma.

„Maličká spí u sebe v postýlce. Jdu rychle vařit, dokud je ticho.“

dítě v hnízdě

„Vzbudila se, najedla a zase sama usnula.“

Mnohokrát stačí málo, aby se situace v rodině změnila. Samozřejmě, klid nenastal napořád. Jsou dny, kdy malá opět nespí a brečí. Rodiče však již vědí, jako na to. Zaměstnat, věnovat pozornost, zazpívat písničku, vzít do vany, a  s láskou namasírovat.

Za pár dní přišla zpráva

„Jinak se musím pochlubit, že už kolikátou noc za sebou maličká usíná sama v hnízdečku. Sice u mě v posteli, ale hlavně, že spí. A já to hnízdečko používala jen na polohování na boky a před časem ho rozvázala, že se do něj nevejde a on ten ’přetékající stav‘ je vlastně ten nejlepší. My máme spokojené miminko. Ale přes den tam neusne, to neeeeee.“  ?

A po nějaké době další

„My zrovna plaveme, dnes má svátek, je nevrlá, asi ze mě ???, tak jsme si po procházce kočárkem daly společnou koupel ❤️❤️❤️.“

Jsem ráda, že mám tak krásnou práci, kde můžu svých 25 let znalostí a zkušeností s dětmi předávat smysluplně dál. Děkuji maminkám za důvěru, projevenou pozváním k sobě domů. Díky vaší spolupráci a chuti změnit zažité postoje v péči o děti, se neustále vzdělávám a posouvám dál.

pozn.: fotky i zprávy zveřejněné se souhlasem rodičů děvčátka