
Dva kluci, dva příběhy. Dvojčátka se narodili předčasně o 5 týdnů. Krásný kluci, kteří byli pro rodinu velké překvapení hned od začátku 😊
Brečeli, nejedli, nespali a rodiče si nevěděli rady.
První domácí návštěva – manipulace a stimulace miminek
Úvodní zpráva od maminky:
„Mám dvojčata, kluky, narozené neplánovaným císařským řezem po odtoku plodové vody. Po porodu oba poslaný do inkubátoru. Nyní 2.týden korigovaného. Jsou dráždivější, trpí na koliky, prohýbají se do luku, zda se také že se otáčí více jen na jednu stranu a mají prý i nesouměrně slehlou hlavičku. Rada bych s nimi začala nějak lépe manipulovat, popřípadě cvičit, abychom včas zamezili špatnému vývoji a dostali kluky do pohody.“
Přijela jsem k nim. Povídali jsme si o tom, jak přišli kluci na svět, co se s nimi dělo, jak jsou na tom zdravotně apod.
Za dvě hodinky jsem probrali manipulaci s miminkem, krmení, spánek, polohování, co, proč a jak dělat. Rodiče se dozvěděli více o dětských masážích, plavání a jemném podpůrném cvičení. Vysvětlila jsem, jak funguje aromaterapie, květové esence i to, co jsou to blokády a jak pomáhá miminkům manuální terapie.
S mámou jsem zůstala v kontaktu. Mailem dostala shrnutí návštěvy, vyměnily jsme si zprávy přes WA a také si zavolaly, jak se klukům po návštěvě daří.
Jedna z odpovědí byla: „Hnízdečko pomohlo…ale když trpí kolikou, tak se proste do luku prohýbají stále.“
Druhá domácí návštěva – první manuální ošetření miminka
Přibližně za 14 dní přišla zpráva s fotkou:

„Ahoj, tak bych naplánovala zase nějaké to setkání… mohla bys i tento týden? Hlavně pro Vincíka, který stále brečí a nevím proč. Tedy jako vím, chce se nosit, přestane vždy když ho zvednu… nevím proč nedokáže ležet vedle bráchy sám🤷♀️ Máme teď hypoalergenní mléko na předpis, protože měl krvavé nitky ve stolici, ale stále plakal… tak klidně zkusím ty esence nebo nějakou manuální terapii, nevím – nechám si poradit😉“
Přijela jsem k nim, koukla na dvojčátka a dala se do díla 😊. Ubrečený kluk se slehlou a na stranu natočenou hlavičkou na mě koukal nepřítomným pohledem.
Pod rukama jsem ho měla asi hodinu. Může se to zdát dlouho, ale nebylo. Krásně se uvolnil, až u toho na konci usnul. Postupně jsem pod dudlíkem viděla náznak úsměvu, a i jeho pohled se měnil. Když jsem odcházela, Vincík spal s hlavičkou otočenou na jeho méně preferovanou stranu.
Na kluky po dvou hodinách návštěvy, čekal jiný program. Byla jsem ráda, že jsem se před odchodem stihla ještě chvíli věnovat i druhému miminku a nakonec i mamince. Je důležité, aby i rodič na sobě zažil to, jak se jeho dítě při terapii cítí.
Večer jsem byla zvědavá, jak se jim doma daří. Malý byl skutečně hodně stažený a nešťastný. Přišly tyhle zprávy:
„Vincent je na tom o poznaní lépe! Fakt má jiný výraz. A hodně se potom, co jsi odešla usmíval a odpoledne i hodně spinkal a byl takový uvolněný a neplakal tolik. Na bráškovi jsem rozdíl viděla méně. Ten docela plakal…Uvidíme, jaká bude noc.

„Dokonce teď jsem ho dala do postýlky a místo řvaní už spinká 😊z čehož jsem nadšena. Ten druhý ne.“
Jako dárek jsem klukům i mamince přinesla dvě“ kouzelné“ aromaterapeutické lahvičky. Jedna obsahovala masážní voňavý olejíček na zklidnění a druhá naopak, na podporu a radost ze života. Mámě jsem poradila, nechť to vyzkouší a namaže nespavci na bříško.
Výsledek: „Dala jsem olejíček na bříško. Už také spí 😊“
Jaká byla noc, to netuším. Vím ale, jaké bylo ráno.
„Ahoj, asi začnu být „věřící“, Vincik takhle uvolněně nespinkal od narozeni… připadá mi to jako zázrak, nejspíš to bude chtít za pár týdnu zopakovat… také bych chtěla, abys prohmatala příště důkladněji toho druhého, také ho něco trápí myslím…myslíš, že za 2 týdny je to optimální rozestup časový?“
Třetí domácí návštěva – uvidíme, co přinese 🙂
„Vincik je na tom myslím o hodne lepe, ale ještě to není 100%, zopakovaní by pomohlo. Jo a také jsem četla o vaničkování, tak v budoucnu bych to také chtěla ukázat. Koupaní je pro mne dost šílený…hrozne se bojím, ze je utopím 😬 Také mě napadlo, jestli bys příště nestrávila víc času i na mne 🙂 Ja vím, ze musím začít cvičit, ale možná, že pořádné uvolněni by mi na začátek pomohlo nejvíc. … „
Termín máme domluvený. Uvidím, jaká bude aktuální situace a do čeho se spolu pustíme.
Je v tom zázrak?
Zázrak v tom určitě není. Jsou v tom „jen“ hodiny a hodiny učení, zkoušení, trénování a kombinování různých technik se stejným cílem, co je volné a funkční tělo dítěte nebo dospělého. Nejmenší miminko, na které jsem terapeuticky sáhla mělo 3 týdny a nejstarší člověk, na kterého jsem položila svoje ruce je zatím moje máma.
Terapie nemusí bolet a děti u toho nemusí plakat. Ano, trvá to déle, ale když se respektuje dítě a naslouchá se jeho tělu, výsledek se dostaví. S jednou metodou, nech je jakákoli, bych takhle neuspěla. Když se k tomu přimíchá důslednost, chuť se něco naučit, nenechat se druhými odradit a hlavně odvaha to celé udělat, dějí se i ty zázraky.
Uvolnění blokád bez předchozí upravené manipulace s dítětem nemá obyčejně dlouhodobí efekt, stejně jako cvičení nebo plavání bez předchozí manuální terapie nepřináší očekávaný výsledek. Aromaterapie stažené fascie neuvolní, ale když už jsou volné, dodá přetaženému tělu ten poslední impuls k odpočinku a ozdravnému spánku.
U Vincíka jsem použila kombinací všeho, co jsem se naučila. Děkuji mámě za důvěru, že jsem mohla. Dala mi volnou ruku.
Pokud někoho znáš, kdo má malé miminko, starší dítě nebo sám se trápí se ztuhlým tělem, dej mu kontakt na mě. Budu s ním pokračovat tam, kde jiní už nevědí, jak na to. Vždy se zajímám o techniky a přístupy, které rodiče už vyzkoušeli. Plynule na to potom můžeme navázat.
Budu se těšit 🙂
pozn.: fotky i zprávy zveřejněné se souhlasem maminky dvojčátek